Rodos 8/2020 - 4.časť

Autor: Iveta Bakitová | 28.1.2021 o 6:34 | (upravené 21.2.2021 o 8:34) Karma článku: 2,28 | Prečítané:  370x

4.deň – lodný výlet na ostrov Symi Pri prechádzke starým prístavom Mandraki sme šli popri množstve stánkov s ponukou lodných výletov. Voľba padla na ostrov Symi - tiež tip od blogera

Kúpili sme si vstupenky na celodenný výlet spojený s kúpaním. Cena  30,-€ na jedného

Loď vyplávala z prístavu o 10:00. Plavíme sa von zo zálivu, opúšťame prístavný ruch, míňame pevnosť aj móla kde kedysi stál Rodský kolos. Dnes tam kotvia luxusné jachty, ale aj grécki rybári – chlapi ošľahaní vetrom a slnkom s nahodenými udicami, veselo debatujúc a počúvajúc hudbu šumiacu zo starého tranzistora.

Pred nami sa črtá turecké pobrežie. Loď sa hojdá na vlnách a pomaly napreduje vpred. Vyzeráme delfíny, ktoré sa veľmi radi hrajú v prúde, vytvárajúcom sa  za plaviacou  loďou. Máme šťastie, nakoniec prišli, čo všetkých pasažierov vyhnalo zo sedadiel a už sa fotilo ostošesť. Asi nie každý však mal na fotke aj delfína. My áno, tak sa môžeme pochváliť.

Po cca 1,5 hod. sme zakotvili neďaleko peknej pláže, vyfasovali „špagetky“ naskákali do tyrkysovej vody a kto chcel, tak si zaplával až na pláž, alebo šnorchloval a skúmal podmorský život, alebo sa len osviežil v príjemnej vode.

Osviežení sme sa po cca ½ hodine doplavili do prístavu Symi.

Už z diaľky sa pred nami vynorilo tzv „Lentilkovo „ Farebné domčeky zasadené v kopci boli ako vystrihnuté z rozprávkového filmu.

Po vylodení sme mali cca 2 hodiny na prehliadku mestečka, resp. posedenie pri nejakej morskej špecialite. Keďže je čas obeda, tak si vyberáme príjemnú taverničku. Pozeráme sa na neskutočnú farbu vody, kde plávajú ryby, ktoré budeme mať za chvíľu na tanieri. K tomu chladené pivko a pohľad na prekrásne mestečko – môžeme si želať niečo viac ?

Ostrov Symi leží len pár km od tureckých hraníc, typickou komoditou, ktorá priniesla v minulosti obživu mnohým obyvateľom ostrova je morská huba.

Morské huby, ktoré sa využívajú ako špongie boli veľmi vyhľadávané a lovci sa za nimi ponárali do veľkých hĺbok. Na námestí stojí socha takéhoto lovca rýb aj jeho syna, ktorý každý deň čakal na jeho návrat z lovu

V obchodíkoch je možnosť si takéto špongie kúpiť. Na ostrove je aj fabrika, kde by sa dalo pozrieť ako sa huby spracovávajú, ale za 2 hodiny, ktoré sme mali k dispozícii sa to nedalo stihnúť. Pofotili sme si pár krásnych prístavných zákutí a museli sme ísť späť na loď. Ostrov Symi je najhorúcejším gréckym ostrovom a môžem potvrdiť, že je to pravda, bolo pekelne horúco, ale je fakt, že sme tam boli na pravé poludnie

Určite odporúčam návštevu tohto ostrova na min. 1 deň aj s prenocovaním, lebo atmosféra je výnimočná a živo si viem predstaviť krásny večer v niektorej z reštaurácií na nábreží, ale aj kúpnie na niektorej z nádherných pláží a to sa pri tomto type výletu nestíha.

 

Po 2 hodinách plavby nás opäť víta prístav Mandraki a zapadajúce slnko. Zastavili sme sa ešte na severnom cípe ostrova, kde sa tiež stretáva Stredozemné a Egejjské more a miešajú sa tu morské prúdy – Slnko zapadá, obloha červenie a my máme za sebou ďalší krásny deň

Prajem pekný večer a zajtra si pozrieme ďalšie miesta, ktoré stoja za to.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

7500 úmrtí. Takto Matovič vládol od júna

Udalosti, ktoré definovali pandémiu koronavírusu.

Vyšetrovateľ obvinil v kauze Fatima bývalé policajné vedenie

V kauze trenčianskeho baru obvinili Gašpara, Hraška aj Krajmera.

Cynická obluda

Kollár má prednosť

V rámci korupciou a papalášizmom nasiaknutého chaosu nazvaného očkovanie sa predbehli aj poslanci.


Už ste čítali?